Tályog és kelések

A tályogokat és keléseket már nagyon régóta sikeresen kezelik természetes gyógymódokkal. Ugyanis a tályog és a kelés csak akkor gyógyul meg, ha megnyílt.

A lepkeszeg borogatás jól „kihúzza” a fekélyt és a furunkulust. A kemény kelések felpuhítására is alkalmas.
Elkészítése: egy evőkanál őrölt lepkeszegmagot kevés felforralt, meleg vízzel sűrű péppé keverünk. (A vizet azért kell felforralni, hogy a furunkulusra ne kerüljön több csíra.) A pépet géz lapra kenjük.
Alkalmazása: a pépes gézlapot olyan melegen, amit a beteg még kibír, a kezelendő helyre tesszük, és 15-20 percig rajta hagyjuk. A kezelést a gennygóc kifakadása után is naponta többször megismételjük, mindaddig, amíg a bőr felülete sima és puha nem lesz, és vissza nem nyeri normális színét.

Forrás

A vasfű (Verbena officinalis) borogatást kb. 1 héten át hagyjuk a sebes területen. Ha kiszáradt, cseréljük le. A gennygóc eltűnéséért naponta kétszer borogassunk. Körömágygyulladás esetén is hatásos.
Elkészítése: egy evőkanál szárított vasfüvet (Verbena officinalis) gézzacskóban forraljunk fel vízben kb. 3 percig (vagy lógassuk a gőz fölé).
Alkalmazása: a meleg füvet gézpólyába csavarjuk. A borogatást legalább 1 héten át a seben tartjuk.

Forrás

A káposztalevélel kezelt kelés, duzzanat gyorsabban gyógyul. Enzim tartalma miatt nyílt sebre a káposztalevelet ne tegyük!
Elkészítése: egy friss édes káposzta belső leveleit finomra aprítjuk. Ha beteg bőre nagyon száraz, a felaprított káposztához keverjünk sűrű tejszínt.
Alkalmazása: a felaprított káposztát gézbe csavarjuk, és az érintett területre helyezzük. Az egészet lazán körül tekerjük pólyával vagy kötszerrel, és ragtapasszal rögzítjük. A káposztás borogatás fellazítja a duzzanatot, és kihúzza a gennyet. A borogatás naponta többször cseréljük.

Forrás

 

A Vörösfenyőből készült kenőcs ekcéma, kiütés és sömör ellen ajánlott.
Elkészítése: 10 g friss Vörösfenyő csúcsot mixerrel péppé aprítunk. Rövid ideig melegítjük, majd 10 dkg sertés zsírt vagy vazelint adunk hozzá. A keveréket felfőzzük. (A növényi részeket azért kell zsírban forralni, hogy a fertőzésveszélyt kizárjuk.) A forró zsírt vagy vazelint gézkendőn átszűrjük.
Alkalmazása: a Vörösfenyő kenőcsöt naponta többször, közvetlenül a száraz, durva, viszkető bőr felületre kenjük.

Forrás

Elsősorban a viszkettő tályogokat és keléseket kezeljük vele. A sós vizes borogatás csökkenti a viszketést.
Elkészítése: 5 teáskanál sót feloldunk 1 l hideg, előzőleg felforralt vízben.
Alkalmazása: mártsunk 1 db vattát az oldatba, és dörzsöljük be vele alaposan az érintett terület. Borogatáshoz mártunk egy többrétegű gézlapot sós vízbe, helyezzük a bőrre, és gézpólyával rögzítsük. Ha kötés kiszárad, locsoljuk meg a sós vízzel. A gennyes sebeket nem szabad dörzsölni, mert a fertőzést át vihetjük az egészséges területekre.

Forrás

A cickafarkfű(Achillea millefolium) tea (fészekvirágzatú!) külsőleg és belsőleg is alkalmazható ekcéma ellen.
Elkészítése: egy evőkanál cickafarkfű(Achillea millefolium) teát (zöldjét és virágát) öntsük le 1/4 liter forrásig hevített vízzel. 3 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le.
Alkalmazása: a cickafarkfű tea műtét előtti fertőzés megelőző szerként is kiváló. Ilyenkor a kúra három nappal a műtét előtt kezdődik, és a műtét után 10 napon át tart.

Forrás

A cickafarkfű borogatás (fészek virágzatú!) Gyorsítja a sebgyógyulást.
Elkészítése: egy evőkanál cickafarkfüvet (vagy egy evőkanál Pásztortáska teát vagy mindkettőből vegyesen, fele-fele adagot) 1/4 liter forrásban lévő vízbe öntünk. 1 percig forraljuk. A teát a tasakban, gőz fölött is elkészíthetjük.
Alkalmazása: a sebre gézpólyát helyezünk, majd rátesszük a meleg és nedves leleveleket. Ha a kötés kiszáradt, naponta többször is cseréljük le.

Forrás

A kakukkfű furunkulus és bőrgyulladás esetén antiszeptikus hatású, a rosszul gyógyuló sebeknél pedig megakadályozza a vastag varképződést.
Elkészítése: 3 csepp Kakukkfű olajat 1 csésze langyos, előzőleg felforralt vízbe cseppentünk.
Alkalmazása: a Kakukkfű olaj keveréket azonnal használjuk fel. (A keverék nem tartható el, mert a kakukkfű illóolaja viszonylag gyorsan elpárolog, 6 óra múlva már nem tartalmaz hatóanyagot!)
Forrás
A tyúkhúr borogatás és a gyógyszertárban kapható tyúkhúr kenőcs ekcéma csökkentő hatású.
Alkalmazása: gézpólyára tyúkhúr főzetet öntünk. A borogatást az érintett területre helyezzük. A friss növény különösen hatásos.

Forrás

Ez a húzókenőcs állítólag a cigányoktól került át a népi gyógyászatba.
Elkészítése: egy kis marék bodzalevelet mozsárban megtörünk. Hozzáadunk hét medvehagyma levelet. Ezt is összetörjük. Annyi aloét csepegtetünk hozzá, hogy jól kenhető péppé álljon össze.
Alkalmazása: a pépet géz vagy vászon kendőre kenjük, majd borogatásként a tályogra helyezzük. A húzó kenőcsös borogatást maximum 2 óráig hagyjuk a tályogon. A kezelést 3 óra múlva megismételhetjük.

Forrás

A lenmag tasak felpuhítja a furunkulust, a kelést, és csökkenti a fájdalmat.
Elkészítése: egy, a kelés, illetve a furunkulus nagyságának megfelelő géz-vagy vászon tasakot megtöltünk egész len magukkal. 10 percig forrásban lévő vízbe (vagy gőz fölé) lógatjuk. Ha beteg bőre nagyon száraz, keverjünk a forró lem maghoz egy teáskanál Oliva olajat. A lenmag főzőleve is felhasználható: egy evőkanál ecettel elkeverve sebkezelésre javallott.
Alkalmazása: a lenmag tasakot kb. 42 °-ra lehűtjük. (Ha beteg a 42 °-ot túlságosan forrónak érzi, további hűthetjük.) Olyan forrón tegyük a fájós területre, amilyet a beteg még éppen elvisel. Gyapjúkendővel rögzítjük. Legalább 30 percig hagyjuk a bőrön. Ha munka közben is szeretnénk folytatni a kezelést, a lenmagot keverjük el egy teáskanál oliva olajjal és egy evőkanál mézzel. A kenőcsöt kenjük ragtapaszra, és ragasszuk a kívánt felületre. Éjszakára a kenőcshöz 2 csepp kakukkfű olajat és 2 csepp rozmaring olajat is keverhetünk.

Forrás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük