Felfúvódás

A felfújódás, más néven gázosság vagy puffadás, egy gyakori emésztési probléma, amelyet a gyomorban és a belekben lévő felesleges gázok okoznak. Ezek a gázok kialakulhatnak az emésztetlen ételek, a rossz emésztés vagy az emésztőrendszerben zajló bakteriális folyamatok következtében. A felfújódás kellemetlenséget, fájdalmat és a hasi terület puffadását eredményezheti.

Számos gyógynövény hagyományosan alkalmazható a felfújódás enyhítésére. Ezek a növények gyulladáscsökkentő, görcsoldó és puffadáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek. Fontos azonban megjegyezni, hogy mindenkinek egyedi lehet a reakciója, és egyes gyógynövények nem alkalmasak mindenki számára. Mindig konzultáljunk egészségügyi szakemberrel, különösen akkor, ha valaki terhes, szoptat, vagy már meglévő egészségügyi problémái vannak.

Az ánizst tea akut és krónikus felfúvódás esetén is segít.

Hozzávalók: – Ánizs

Alkalmazás:
étkezések után kortyoljunk el egy csésze meleg ánizsteát, cukor nélkül.
Elkészítése: egy púpozott evőkanál aprított ánizsgyümölcsöt (vagy kettő teáskanál egész gyümölcsöt) 1/4 liter vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Forrás

Felfúvódás ellen kisgyermeknek és felnőtteknek egyaránt kiváló.

Hozzávalók:Édeskömény

Alkalmazás:
Alkalmazása: közvetlenül evés után igyunk 1-1 csésze, vagy az egész nap folyamán 2-3 csésze  édeskömény teát.
Elkészítése: egy púpozott teáskanál aprított édesköményt (vagy kettő teáskanál egész gyümölcsöt) 1/4 liter vízzel leforrázunk. Fedő alatt 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Forrás

A kömény tea az akut és krónikus felfúvódás ősrégi ellenszere.

Hozzávalók: – kömény

Alkalmazás:
szükség esetén Igyunk egy csésze teát cukor nélkül vagy az egész nap folyamán két három csészényit.
Elkészítése: kettő teáskanál egész kömény gyümölcsöt (vagy egy teáskanál összetört köménymagot) negyed liter vízzel leforrázunk. Fedő alatt 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük

Forrás

Ingredients: – cumin
 
A kömény pálinka eredményesen csökkenti a felfúvódást. Ne kömény likőrt, hanem házilag, erős alkoholból gyártott köménypálinkát igyunk.
Hozzávalók: kömény
Alkalmazás:
Felfúvódás vagy telítettségérzés esetén igyunk egy likőrös pohár jó hideg kömény pálinkát.
Elkészítése: 50 g összetört köménymagot háromnegyed liter (legalább 35 %-os alkohol tartalmú) gabona pálinkával leöntünk. 10 napig állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Forrás

A felfúvódása jelen ajánlott Majoránna kenőcs a gyógyszertárban is beszerezhető (vazelines), de házilag is könnyen előállítható.
Alkalmazása: a köldök tájékát bekenjük a majoranna kenőcsel, majd meleg kendővel betakarjuk. A borogatást addig hagyjuk fent, amíg a panaszok el nem múlnak.
Elkészítése: kettő teáskanál porrá tört majorannát elkeverünk három teáskanál 90 %-os borszesszel (mindkettő a gyógyszertárban kapható). 3 óra múlva hozzáadunk három teáskanál friss, sótlan vajat. Vízfürdőben 10 percig melegítjük, még forrón ruhán átszűrjük, majd hűlni hagyjuk.

Forrás

Hozzávalók: kamilla
Elkészítése: Egy kiskanálnyi Matricaria chamomilla (kamilla) virágot egy csésze forró vízzel leforrázunk, majd ½ percig állni hagyjuk.
Alkalmazása: Ezt a teát kortyonként fogyasztjuk. A kamilla gyulladáscsökkentő és nyugtató tulajdonságai segíthetnek támogatni az emésztőrendszer egészségét.
Forrás
Hozzávalók: Zsálya
Csészénként egy púpozott kiskanálnyi Salvia officinalis (zsálya) levelet leforrázunk, majd ½ percig állni hagyjuk. A teát elkortyolgatva élvezhetjük az antioxidánsokban gazdag zsálya jótékony hatásait, amelyek támogathatják az emésztőrendszer egészségét és csökkenthetik a gyulladást.
Forrás

Hozzávalók: cickafark

Csészénként egy tetőzött kávéskanálnyi Achillea millefolium (cickafark) virágot leforrázunk, majd ½ percig ázni hagyjuk. Ezt követően a teát elkortyolgatva élvezhetjük a cickafark antioxidánsokban gazdag infúziójának előnyeit, amelyek támogathatják az emésztőrendszer egészségét és enyhíthetik a gyulladást.

Forrás

Hozzávalók: Kálmosgyökér

Egy csapott kiskanálnyi gyökérrel egy csésze hideg vízben áztatok 12 órán keresztül. Ezután meglangyosítjuk és körültekintően leszűrjük. A nap során hat adagban fogyasztjuk el, mielőtt minden kortyot meleg vízben merített csészében felmelegítünk. A kálmosgyökér enyhe serkentő hatásai hozzájárulhatnak az emésztőrendszer támogatásához.

Forrás

Eldobom az agyam, hogy ezekről még nem is hallotam!
Tajti József
Busz sofőr
Amig fiatal voltam csak hallomásból ismertem a felfúvódást. Most szörnyű rémálom. Mindenfélét kipróbáltam már, de ilyen jól összeszedve sehol nem volt! Köszönet érte!
Nehéz András
Asztalos

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük